Jaký život byste chtěli žít?

      Většina z nás na to odpoví: šťastný, spokojený, bohatý, ale hlavně zdravý. Když jsme zdraví, tak máme všechno!

     Ano, je to tak. Bez zdraví se těžko zvedneme, abychom vyrazili za cílem, za našimi životními touhami. Vždyť je tolik úžasných věcí v životě, které můžeme vyzkoušet, zažít, kde můžeme uskutečnit naše plány a radovat se z úspěchů. Z toho, co jsme dokázali mi sami, ale i z úspěchů našich blízkých nebo z úspěchů našich dětí, které když něco dokáží zvládnout, volají na nás s nadšením: "Pojď za mnou! Podívej se, co se mi povedlo!


Jsou to krásné chvíle, které nám okoření život......ale to zdraví!


     Často si neuvědomujeme, že k uskutečnění našich cílů potřebujeme pevný základ. Když chceme vylézt na horu, a vidět západ slunce, musíme mít zdraví, které nám to dovolí. Když si toužíme užít chvíle s blízkými, procházet se v přírodě, nebo se jen tak projít městem, vyrazit za kamarády, to vše nám naše tělo musí umožnit, podpořit.

     Proto je důležité, abychom se i my o naše těla starali.

Možná si to ani neuvědomujete, ale za život ujdeme tolik kilometrů, jako bychom obešli zemi čtyři krát. A to je vážně hodně!

Naše chodidla během života dostanou pořádně zabrat. Je to přirozené!

Ale jako vše, i naše chodidla mají svou životnost. Čím více stárneme, tím více cítíme, že dar pohybu už není automaticky tak přirozený. Píchne nás občas v koleni, jindy se ozve kotník, nebo chodidlo a v horších případech se ozvou i naše kyčle, aby nám daly o sobě vědět, že něco není v pořádku. A když to tak pokračuje dál, můžeme se postupně sklouznout do chronických bolestí a onemocnění dolních končetin, kdy se můžeme dostat do bodu, ze kterého už není návratu.

Ale jak to, že se to pokazí..?

Podívejme se trochu na historii vývoje člověka...

Jak jsme se dostali k člověku z 21 století?:

  • V dávných časech bylo naší celoživotní náplní obstarávání potravy, a péče o rodinu. Naše tělo, svalstvo i kosti byly výborně vycvičené, posílené. Nebyly žádné boty, a tak musela naše chodidla zvládat veškeré typy terénů, od písku až po ostré kamenité stezky, od horkého povrchu až k mrznoucímu sněhu. A toto všechno naše nohy zvládaly.
  • Když poskočíme dál v čase - do období vladařů a králů, zjistíme, že pohodlné boty byly pouze výsadou vyšší vrstvy. A to nemluvíme o botách s měkkou podrážkou. Většina lidí během života pracovala fyzicky. Běžným dopravním prostředkem byla chůze pěšky a v lepším případě mohli lidé využít k přepravě domácí zvířata. Lidé byli fyzicky dobře vytrénovaní. Stimuly jim byly doslova naservírované pod nohy.
  • Z období našich pradědů a prababiček, nebo i našich dědů a babiček se dozvídáme o tom, jak byl život těžký a zároveň krásný. Na pole chodili bosky, jak by řekl můj děda: "Ne proto, že jsme chtěli, ale že jsme nemohli jinak." Výsada nošení bot, byla určena jen na svátky nebo do kostela. Potravin sice bylo málo, ale jídlo bylo zdravější a výživnější. Doba byla těžká, ale zároveň pomáhala k vypěstování dobré fyzické kondice.
  • A tak se nyní dostáváme k člověku z 21. století.
    Náš životní styl se už hodně změnil. Život je z určitého pohledu snazší, a pestřejší. Nejtěžší práce za nás vykonávají stroje, přibylo hodně takových pracovních příležitosti, které vykonáváme v sedě za stolem. Dopravu nám hodně ulehčují technické vymoženosti jako auta, vlaky, letadla. Naše životní prostředí jsme přizpůsobili k snadnějšímu pohybu. Naše města i ulice jsme vyrovnali, položili silnice, chodníky, zmodernizovali jsme dopravu až do té míry, že naše děti už nechtějí nikde bez auta, a raději by i chůzi vyměnili za nějaké moderní baterií poháněné elektro-vozítko.

      Život spojený s minimem pohybu, se zdá možná na první pohled šetrnější, avšak opak je pravdou. Naše tělo bylo od nepaměti zvyklé dostávat stimuly od přírody a zesilovat pohybový aparát. Dnes tak dochází k tomu, že máme velmi málo stimulů zvenku, a to vede k ochabování svalstva, propadnutí klenby, deformovaní kyčlí a k bolesti zad.

Pečuj o sebe

     Proto je v dnešní době obzvlášť důležité pečovat o svůj pohybový aparát. Chodit na pravidelné procházky, ideálně do lesa, kde nám terén poskytuje rozmanitost pro naše chodidla. Pokud vám to zdraví dovolí, běhejte pravidelně mimo asfaltové plochy anebo se alespoň doma postarejte o vhodné cvičení dolních končetin a jejich stimulaci. Nesmíme nechat svalstvo ochabnout. K poskytování vhodných stimulů pro chodidla dnes například pomáhá i vhodný tip obuvi. Jsou velmi moderní barefoot boty, které pomocí tenké podrážky a širšího prostoru pro prsty pomohou chodidlům k správné chůzi i aktivaci klenby. Ale nejsou vhodné k chození po zpevněném asfaltovém terénu, kde noha trpí nárazy na pevný tvrdý povrch zvláště ve chvílích, kdy sebou neseme například nějakou těžkou tašku s nákupem. Tam je potom lepší zvolit botky s měkkou podrážkou.

     Nezapomeňte! Zdraví máme jen jedno. Tak o něj správně pečujme. V dnešní době je velmi jednoduché propadnout do nezdravého životního stylu a zapomenut na péči o zdraví. Nenechme to dojít tak daleko, aby nám naše tělo dalo najevo, že už je pozdě.

Jak to správně vyjádřil Arthur Schopenhauer:
     "Zdraví není vším, ale bez zdraví je všechno ničím."

Pro Váš zdravější život
admo care

Pokud Vás zajímají přírodní prospěšné masážní podložky, mrkněte sem >>